Hotdogbrød
25 g gær
½ dl lunken vand
25 g smør
2 ½ dl mælk
1 tsk salt
200 g fuldkornsmel eller alm. hvedemel
300 g hvedemel.
Pensling: mælk eller vand
7 tsk. Sennep
7 stk. brune pølser
Tilbehør
350 gr. Æbler
1 dl sukker
½ dl eddike
Salt, peber
200 g alm. Løg – skivet skåret
200 g rødløg – skiveskåret
20 g smør
½ bdt. Purløg
Fremgangsmåde
Rør gæren ud i det lunkne vand. Smelt smørret. Hæld det kolde mælk og det smeltede smør sammen, og tilsæt det i gæret og vandet. Tilsæt resten af ingredienserne (hold igen med melet). Når dejen er blød og lind, og ikke klistre mere, så stilles det til hævning i ca. 45 min.
Del hotdogsbrøds-dejen efter hævning i 7 lige store dele. Tril dem til lange pølser. Smør sennep på pølserne, og sno dejen rundt om dem. Luk ikke dejen til – pølsen må gerne være synlig. Lad dem hæve 30 min. Og bag dem ved 190 grader i ca. 20 min.
Kog æbler, sukker, eddike og resten af senneppen sammen i ca. 15 min ved god varme. Smag til med salt og peber. Bred løgene ud på en bageplade og fordel smørret i små stykker oven på. Bag løgene ved 225 grader i ca. 10 min, til de er møre og gyldne. Drys med purløg.
Server de sennepskogte æbler og løgene til hotdogsene.